Czym kierować się przy wyborze akumulatora?

Kategoria: Blog

Zakup akumulatora

Codziennie setki kierowców stają przed problemem wyboru nowego akumulatora. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, o kompletnie innych właściwościach. Czym kierować się przy wyborze akumulatora?

Dopasowany do samochodu

Akumulator zawsze musi być dopasowany do konkretnego modelu samochodu. Najnowsze auta wyposażone są w wiele funkcji, takich jak system start-stop czy odzyskiwanie energii pochodzącej z hamowania. W związku z tym wymagają odpowiednich akumulatorów ECM czy AGM. Jeśli do takiego samochodu zdecydujemy się kupić tańszy, zwykły akumulator, możemy być pewni, że popsuje się on po kilku tygodniach. I odwrotnie: nie opłaca się kupować zaawansowanego akumulatora AMG do zwykłego samochodu. Nie są one przystosowane do mocowania w komorze silnika, akumulator szybko zniszczy się od wysokiej temperatury tam panującej. Najlepiej zawsze jest kupić akumulator takiego samego rodzaju, jaki był fabrycznie zamontowany przez producenta.

Rozruch i rozmiary

Umiar dotyczy także doboru prądy rozruchowego i pojemności akumulatora. Do diesla wybierzmy akumulator, który w krótkim czasie przekaże dużo energii do rozruchu. Silniki benzynowe wolą akumulator z niższym prądem rozruchowym, ale odporniejszy na trudne warunki eksploatacji. Zawsze starajmy się wybrać akumulator o większej pojemności, jednak nie większej niż zalecana przez producenta. Akumulator musi oczywiście zmieścić się pod maskę naszego pojazdu. Warto upewnić się, jakie mamy ułożenie „plusa” i „minusa” – jeśli wybierzemy odwrotne, nie uda nam się podłączyć akumulatora. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki model akumulatora wybrać, pomocna będzie dobra hurtownia akumulatorów. Specjaliści doradzą nam, co będzie dla naszego samochodu najlepszym rozwiązaniem. Nie warto kupować akumulatora w supermarkecie. Zdarza się, że są one tam często źle przechowywane. Nie uzyskamy też fachowej porady w razie wątpliwości.